Як посадити дерево

Фото наших работ

Як посадити дерево

Посадка дерев і чагарників - один з найбільш важливих і відповідальних видів робіт на ділянці. Від якості підготовки ґрунту, посадкового матеріалу, внесення добрив, а також від вибору місця посадки і того, як посаджена рослина, залежить її життєздатність.

Перший етап - підготовка грунту та місця для посадки

Посадка деревьев

Починають посадку деревних рослин з підготовки ґрунту і місць посадки- проводять планування території, визначають посадочні місця, вносять органічні та мінеральні добрива, викопують ями.

Розмір посадкових ям залежить від розміру і віку рослин, що висаджуються. Ями роблять такими, щоб при посадці з відкритою кореневою системою від кінців оголених коренів саджанців до дна і стінок залишалося 10 - 15 см. При посадках з грудкою землі розмір ям повинен бути таким, щоб від грудки до стінок і дна ями залишалося не менше 25 – 30см.

Для створення живоплоту з чагарників зазвичай риють траншею, ширина якої визначається числом рядів чагарників: для однорядних живоплотів 50 x 50 см, для дворядних 70 x 50 см, для трирядних - 90 x 50 см, тобто для посадки кожного нового ряду ширину траншеї збільшують на 20 см при тій же глибині (50 - 60 см).

Нижня частина викопаних ям заповнюється родючим шаром знятого ґрунту, верхню заповнюють грунтосумішшю з добавкою добрив. Склад ґрунтосуміші підбирається залежно від виду висаджуваних дерев і кущів.

Другий етап - висаджування дерева в яму

Посадка деревьев и кустовПеред початком робіт по посадці дерев ретельно оглядають кореневу систему і видаляють пошкоджені корінці рослини. Для кращої приживлюваності перед посадкою коріння рослин, що висаджуються не з контейнера, а з відкритою кореневою системою змочують розчином з добавкою препарату-стимулятора росту коренів - гетероауксину (0,001 %).

В посадковій ямі розправляють коріння. Коріння рослини повинні вільно розміщуватися. Після цього засипають рослинною землею, утрамбовуючи від країв до центру, слідкуючи, щоб коренева шийка рослини перебувала на 4-5 см вище рівня ґрунту і не була присипана землею.

Після посадки дерево прив'язують до кілків, а для того, щоб не поранити кору шпагатом, місце прилягання обгортають м'яким матеріалом. Рослину прив'язують на висоті 0,5 м і біля вершини - 1,8 м.

Після посадки полив деревних рослин повинен бути рясним.

Терміни посадки

Сучасна агротехніка дає змогу проводити посадку як взимку, так і влітку. Однак, найкращий час для посадкових робіт - весна, після відтавання ґрунту до початку розпускання листя. Своєчасна весняна посадка при дотриманні всіх правил агротехніки дає найбільш високу приживлюваність листяних, a осіння - хвойних рослин.

Посадка контейнерних рослин

Посадка контейнерных растенийВирощені в контейнері рослини можна висаджувати протягом усього вегетаційного періоду (з ранньої весни до пізньої осені). Приживлюваність у таких рослин максимальна і становить 95-97%. Вони швидше розвиваються і краще зимують. Зберігання контейнерних рослин також значно легше, їх не обов'язково висаджувати відразу після покупки, a можна зберігати у контейнерах кілька тижнів, стежачи за тим, щоб грунт у контейнері не пересихав.

Послідовність посадки:

  1. Видаляємо корінці, які знаходяться за межами контейнера.
  2. Викопуємо яму. При необхідності на дні розміщуємо дренаж (керамзит, щебінь, бита цегла).
  3. Виймаємо рослину з контейнера.
  4. На дно насипаємо родючу грунтосуміш. Розміщуємо і вирівнюємо коріння рослини в ямі (коренева шийка повинна знаходитися на рівні землі), засипаємо кореневий  ком землею, поступово утрамбовуючи.
  5. Навколо рослини формуємо лунку і рясно поливаємо. Перший рясний полив з розрахунку 25 - 40 л води на дерево, 10 -15 л на кущ і 20 -30 л на 1м живоплоту.
  6. Високі і штамбові форми прив'язуємо до кілка або опорі, який закріплюємо в дні ями під час посадки.
  7. Мульчуємо лунку торфом, листям або деревною корою для зменшення випаровування і росту бур'янів.

У траншеях для живоплотів саджанці розміщують по натягнутому шнуру, a крони підрізають після посадки. В окремих випадках, якщо застосовувався перерослий посадковий матеріал з рідкою кроною або слаборозвиненою кореневою системою, саджанці відразу ж після посадки обрізують «на пень».

У перший рік для високої приживлюваності обов'язковий регулярний полив.

Рослини під час посадки удобрювати не слід. Рослини, посаджені навесні або в першій половині літа, потрібно удобрювати тільки восени. Рослини, посаджені в другій половині літа і восени, удобрюємо тільки наступної весни. У перший рік рослини потрібно підгодовувати дуже обережно, застосовуючи половину рекомендованої дози. В наступні роки - повністю, використовуючи багатокомпонентні мінеральні добрива або спеціалізовані для кожної рослини. Після кожного внесення добрив рослини треба полити.

Посадка крупномірних дерев

Посадка крупномерных деревьевКоли потрібно посадити дерево в такому віці і стані, щоб воно в короткий термін створило закінчені зелені композиції відповідно до задуманого проекту - використовують дорослі дерева.

Пересадка крупномірів - дорогий і трудомісткий процес, який вимагає виконання робіт на високому агротехнічному рівні і подальшому ретельному догляді за насадженнями протягом декількох років. Зимове пересаджування крупномірних дерев у віці 12-15 років і старше за умови суворого дотримання технології забезпечує майже 100% приживання.

При виборі крупномірних дерев потрібно орієнтуватися на здоровий зовнішній вигляд рослини, прямий стовбур, правильну, розвинену в усі сторони крону, упаковану кореневу систему.  Так само варто звернути увагу на наявність механічних пошкоджень гілок і стовбура.

Породи з поверхневою кореневою системою переносять пересадку краще, ніж породи зі стрижневою кореневою системою. Листопадні породи легше переносять пересадку, ніж хвойні та вічнозелені листяні. Добре переносять пересадку у дорослому віці всі види липи, кінський каштан, клен польовий, клен цукровий, клен гостролистий, айлант, платан, софора, тополі і хвойні - туя західна, біота, гінкго, ялина срібляста, тиси. Такі породи, як береза, бук, тополя, катальпа, тюльпанове дерево, горобина, дуб, в'яз не завжди дають задовільні результати при пересадці. Успішно переносить пересаджування в дорослому стані і ряд кущів, у тому числі спірея, самшит, ірга, бирючина, бузок та ін. Вік листяних порід, які пересаджуються, не повинен перевищувати 30 років, a хвойних 20 - 25 років.