Догляд за газоном

Фото наших работ

Догляд за газоном

До основних заходів по догляду за газонами відносяться: полив, скошування, механічна обробка дернини, внесення добрив, аерація, скарифікація, боротьба з бур'янами, капітальний ремонт, захист від шкідників і хвороб.

Полив газону

Один з найважливіших заходів по догляду за газонами - це полив, особливо при відсутності опадів. Але надлишок води так само небезпечний, як і його нестача.

Полив газонаЗазвичай, атмосферних опадів випадає достатньо для забезпечення газону вологою, але при посухах навесні і влітку буває необхідний додатковий полив. Ознакою посухи для зрілого газону є висихання ґрунту на 10 см глибини. При відсутності вологи тривалий час трава жовтіє і газон набуває неохайного вигляду. Також при ослабленні трави можуть активізуватися посухостійкі бур'яни.

Полив призначений для поповнення запасів вологи в ґрунті. Не варто заливати газон - це може призвести до заболочування. Поливати газон найкраще ввечері або вранці. Між поливами грунт повинен просохнути, щоб коріння рослин отримали достатньо повітря. Частота поливів залежить від типу ґрунту та погодних умов: газони в затінених місцях поливають рідше, газони на піщаних ґрунтах частіше в жарку погоду - частіше, ніж в суху прохолодну погоду.

Основна умова правильного поливу - зволоження ґрунту на глибину не менше 15-20см.

Стрижка газону

Стрижка газоновСтрижка підтримує зовнішній вигляд зеленого килима і є прекрасним засобом боротьби з бур'янами.

Партерні і звичайні паркові газони скошують не менше одного разу на 10 днів на висоті 3-4см, а лугові та паркові галявини - на висоті 4-5см. Перше скошування після посіву здійснюють, коли травостій досягне висоти 15-20см. При осінньому посіві першу стрижку проводять тільки навесні. Кращий час скошування - ранок і вечір.

Стригти газон краще в суху погоду, щоб не ускладнювати переміщення косарки і не засмічувати її мокрою травою. Перед стрижкою прибирають з газону все, що буде заважати - каміння, дрібні речі, а прим’яту траву підіймають граблями. На великих відкритих ділянках газону зручніше користуватися газонокосаркою, на маленькій ділянці або у важкодоступному місці краще використовувати тример.

Підгодівля травостою

Подкормка газонаЧасте скошування травостою вимагає систематичного підживлення газонних трав.

Навесні, коли грунт ще мало прогрітий і діяльність ґрунтових мікроорганізмів ослаблена, рослини відчувають нестачу азоту. Після скошування травостою у рослин різко зростає потреба у всіх поживних речовинах. Найважливішим елементом в цей період є азот. Калій також в значній кількості використовується при інтенсивному пагоноутворенні.

В кінці вегетаційного періоду велике значення мають фосфор і калій - елементи, які сприяють підвищенню морозостійкості газонних трав.

Повне мінеральне добриво вносять навесні, а протягом періоду вегетації роблять кілька підживлень такими добривами, як сульфат амонію ( з розрахунку не більше 15 г/м2). В залежності від стану травостою, в першій половині вегетації вносити добрива потрібно 2-3 рази, а в другій половині - скоротити вдвічі.

Вносити добрива можна з використанням таких методів:

 1. Внесення вручну - розподіл добрив по газону в двох напрямках, для більшої зручності змішавши їх з піском. При такому способі існує небезпека пропустити  деякі ділянки.
 2. За допомогою розподільника рідкого добрива - насосного типу, що дозволяє швидко і якісно обробити значну площу.
 3. За допомогою колісного розподільника – він є більш ефективним, але потрібно слідкувати, щоб лінії руху такого розподільника не накладалися або щоб не  залишалося  необроблених смуг.

Механічна обробка дернини

Обработка дерниныЗ часом газонні трави утворюють на поверхні так звану «повсть», яка призводить до того, що порушується аерація і газон починає жовтіти, а дернина - відмирати. Щоб цього не допускати, газон необхідно прорізати в горизонтальному напрямку і проколювати - у вертикальному. З допомогою спеціальних механізмів дернину прорізають на глибину 4-5см, видаляючи при цьому напівзотлілі рештки рослин.

Мета аерації (провітрювання) - подолання ущільнення ґрунту. При аерації поліпшується доступ кисню і води до коренів.  На невеликих ділянках проколювання можна здійснювати вручну за допомогою вил, проколюючи дернину вертикально на глибину близько 10 см, отвори при цьому краще робити на відстані 10-15 см між рядами.

Проколювання варто проводити в місцях застою дощових вод, при швидкому побуріння травостою в суху погоду, у місцях витоптування, при втраті травоєм пружності. Проколювати газон краще у вересні, коли земля волога. Наколювання потрібно проводити влітку, якщо в суху погоду вода при поливі всмоктується повільно. Проводять перед внесенням добрив або поливом.

Мульчування газонів

Мульчирование газоновМульчування - розподіл по поверхні газону органічного матеріалу з метою заповнити виникли протягом сезону дрібні нерівності на поверхні ґрунту. Цей захід по догляду за газонами сприяє створенню сприятливих умов росту і розвитку трав, також зміцнює дернину і сприяє нарощуванню верхнього родючого шару.

Суміш з рослинної землі, торфу і піску розсипають шаром 2-3 см по поверхні газону через кожні 2-3 роки, пізно восени або навесні після скошування.

Суміші для мульчування для різних ґрунтів бувають різними. Торф суглинок і пісок змішують у таких пропорціях:

 • для піщаних ґрунтів - 2:4:1;
 • для суглинистих ґрунтів - 1:4:2;
 • для глинистих ґрунтів - 1: 2:4.

Боротьба з бур'янами

Борьба с сорнякамиНа газоні бур'янами виявляються рослини, які не відносяться до трав, що рекомендуються для створення газону. Найбільш поширеними багаторічними бур'янами є кульбаба, подорожник, кінський щавель, осот, лопух та ін., серед однорічних бур'янів поширені суріпиця, лобода, грицики.

Основні профілактичні заходи боротьби з бур’янистою рослинністю полягають в частому скошуванні, проведенні регулярної підгодівлі. Виполювати бур'яни можна вручну або знищувати їх за допомогою гербіцидів.

Можна підвищити опірність газону з допомогою комплексу агротехнічних заходів:

 1. Правильна стрижка - регулярна стрижка на висоту 3-5 див.
 2. Чистка граблями - контролює ріст бур'янів з повзучими стеблами, розбиває повсть.
 3. Внесення добрив  - прискорює ріст газонних трав.
 4. Правильний полив - методичний і достатній полив в залежності від погодних умов.
 5. Своєчасний підсів, прибирання, ремонт ушкоджених ділянок.

Догляд за газонами в зимовий час

Уход за газоном в зимнее времяДогляд за газонами в зимовий час полягає в захисті їх від підмочування, утворення крижаної кірки, під якою рослини гинуть від нестачі повітря.

Восени і навесні газони очищають від сміття і листя, прочісують дернину граблями, боронами, механічними щітками. При сприятливій погоді можна лагодити газон, підсаджуючи шматочки дернини.

Ціни робіт по догляду за газоном

Аерація  м2 2,00
Аерація механічним способом, піскування м2 10,00
Скарифікація механічним способ, вичісування м2 4,00
Видалення бурянів ручним методом (прополка) м2 4,00
Обробіток пестицидами м2 2,00
Внесення добрив (без вартості добрив) м2 2,00
Стрижка газону (інструменти замовника) м2 1,00
Стрижка газону (інструменти виконавця) м2 2,00
Вирівнювання країв газону та стрижка в важкодоступних місцях м2 3,50
Підсів,ремонт газону м2 от 5,00

*всі ціни вказані в гривнях без урахування вартості материалів та транспортних витрат.

Коментарі

Ваш коментар може стати першим

Додати коментар